dodano: 2019-05-22 09:48:55
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku zostały zarządzone na dzień 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.Prawo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego niemal we wszystkich krajach UE przysługuje od 18. roku życia (wyjątkiem jest Austria, gdzie głosować można już w wieku 16 lat). W czterech państwach członkowskich (w Belgii, Luksemburgu, Grecji i na Cyprze) oddawanie głosów na kandydatów do PE jest obowiązkowe. Wszystkie państwa członkowskie UE stosują system bazujący na zasadzie proporcjonalnej reprezentacji z wykorzystaniem list wyborczych. W Polsce minimalny próg wyborczy wynosi 5 proc. Głosowanie w wyborach europarlamentarnych jest równe, bezpośrednie, proporcjonalne, powszechne i tajne. Obywa się co 5 lat. Wyborcy stawiają znak „x” przy nazwisku jednego z kandydatów znajdujących się na liście danego okręgu.
Czym zajmuje się Parlament Europejski?
Parlament europejski jako instytucja o zasięgu międzynarodowym posiada ogromne możliwości w zarządzaniu i wyznaczaniu granic społecznych, broni słabszych i upokorzonych oraz stoi na straży przestrzegania praw człowieka. Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE, których członkowie wyłaniani są na drodze bezpośrednich wyborach obywatelskich państw członkowskich. Sprawuje pieczę nad zagadnieniami istotnymi społecznie – np. prywatność internetowa czy otwarcie unijnego rynku usług. Parlament jest jedną z najbardziej otwartych instytucji unijnych – wszystkie sesje i posiedzenia parlamentarne pozostają otwarte medialnie i publicznie. Parlament stoi na straży praw człowieka, nie boi się krytykować państw działających niezgodnie z kodeksem, wstawia się za słabszymi i skrzywdzonymi. Ma na uwadze dbanie o jednostkę, społeczeństwo oraz środowisko naturalne. Prowadzi liczne śledztwa mające na celu polepszenie warunków życiowych lub rozwiązanie konkretnych problemów światowych. Parlament Europejski jest miejscem zrzeszającym do współpracy ponad 700 polityków, mówiących 24 językami i występujących w imieniu ponad 500 milionów obywateli.
Wybory do europarlamentu 2019. Jak głosować?
Każdy z uprawnionych obywateli ma prawo do oddania głosu w lokalu okręgowej komisji wyborczej. Informacje na temat przynależności do danego okręgu wyborczego zostaną podane do wiadomości publicznej w formie obwieszczenia najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów. Za pomocą obwieszczenia dowiemy się o numerach, ulicach oraz siedzibach komisyjnych, do których zostaliśmy przydzieleni. Głosowanie może odbyć się osobiście, korespondencyjnie, jak i za pomocą upoważnionego pośrednika. Istniej możliwość głosowania poza miejscowością zamieszkania. Zbliżające się wybory parlamentarne są wyborami jednodniowymi, których czas trwania zaczyna się o godzinie 7, a kończy o 21. Nieodłącznym elementem umożliwiającym przystąpienie do wyborów jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie aktualnego dowodu osobistego. W celu uzyskania kart wyborczych należy udać się do stanowiska komisji wyborczej i okazać ważny dokument. Głosowania dokonuje się poprzez stawienie znaku X przy nazwisku kandydata.
W gminie Trzcińsko-Zdrój wyznaczono 4 miejsca w których można oddać swój głos: Urząd Miasta, Sala TCK, Hala Widowiskowa i zamknięty obwód w DPS. Lokale wyborcze otwarte są od godz.7.00 do 21.00 . Zachęcamy do uczestniczenia w wyborze osób , które będą stanowiły prawo wspólnej Europy. Dwa lokale wyborcze (w TCK i na Hali) dostosowne są dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój
tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl
NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008
Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00