Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Trasa Pojezierzy Zachodnich odcinek Siekierki - Trzcińsko-Zdrój

dodano: 2019-08-06 09:26:23

 

Trasa rowerowa Siekierki-Trzcińsko-Zdrój licząca ok. 36km stanowi fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich. W terenie oznaczona została numerem 20. Trasa rozpoczyna się tuż przy granicy polsko-niemieckiej od przeprawy mostowej Siekierki-Neurüdnitz, której otwarcie planuje się w 2020 roku. Po wielu próbach ożywienia miejsca, dzięki współpracy transgranicznej polsko-niemieckiej, obiekt zostanie zmodernizowany i przystosowany do obsługi ruchu pieszo-rowerowego. Liczący ponad 120 lat zespół dwóch mostów o łącznej długości blisko 800m, zniszczonych w okresie drugiej wojny światowej i odbudowanych w okresie powojennym, oddzielonych jest od siebie groblą i stanowi wrażenie jednej zwartej konstrukcji, przez co w wielu przekazach pojawia się informacja o tym, że jest to jeden z najdłuższych tego typu obiektów na Odrze. Fakt ten nie umniejsza jednak okazałości obiektu oraz niezapomnianych widoków okolic, którymi jest otoczony. W szczególności interesującym miejscem będzie planowana przy okazji modernizacji mostów, platforma widokowa.

 

Odcinek trasy rowerowej niemal na całej długości został poprowadzony śladem starego nasypu kolejowego, posiada łagodne spadki i łuki, co ułatwia przejazd osobom niezależnie od ich sprawności. Zastosowana na całej długości nawierzchnia bitumiczna zapewni komfort jazdy nie tylko rowerzystom, ale również rolkarzom. Odcinek trasy prowadzi wokół malowniczych zakątków Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, przez miejscowości takie jak Klępicz, Przyjezierze, Godków, Jelenin, czy Brwice. Na trasie można napotkać m.in. zabytkowe dworce kolejowe, pomnik przyrody w Brwicach – Mamutowiec Olbrzymi, będący największym okazem tego drzewa w Polsce, pole biwakowe w Przyjezierzu, Jezioro Jeleńskie, czy Jezioro Morzycko. W miejscowości Moryń położonej w odległości kilkuset metrów od szlaku, obejrzeć można m.in. wykonane z granitu mury miejskie otaczające miasto kołem o średnicy kilkuset metrów, odwiedzić utworzony w 2009 roku transgraniczny Geopark traktujący o historii geologicznej regionu w okresie epoki lodowcowej. W gminie zachował się średniowieczny układ urbanistycznych ulic, w sercu miasteczka znajduje się rynek miejski wraz z ratuszem i symbolem miasteczka – Fontanną Wielkiego Raka, upamiętniającą miejscową legendę o bohaterskim młodzieńcu, który sprowadził pomoc w czasie wrogiego oblężenia miasteczka, czym uratował wiele istnień ludzkich. W Moryniu znajduje się Jezioro Morzycko, które jest jednym z najgłębszych jezior w Polsce. Jego maksymalna głębokość wynosi ok. 60m. Zbiornik ten uchodzi za jeden z atrakcyjniejszych w całym kraju, jego wody są czyste i przejrzyste. Oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa. Dla amatorów nurkowania ciekawostką może być fakt, że na dnie akwenu znajdują się szczątki radzieckiego myśliwca, który spadł tutaj pod koniec II wojny światowej.

 

 

Galeria zdjęć
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00