Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Baszta Zachodnia

dodano: 2021-08-04 14:27:07

 

Baszty stanowiły dodatkowy element fortyfikacyjny. Do dzisiaj zachowały się dwie o kształcie okrągłym i jedna o kształcie prostokątnym. Wzniesione zostały z kamienia polnego, a w późniejszym okresie dodano im nadbudówkę z cegły. Oprócz funkcji obronnych spełniały rolę punktów obserwacyjnych, służyły także do celów sygnalizacyjnych. Budowane były w ten sposób, by mogły bronić się samodzielnie, nawet wówczas, gdy sąsiadujące z nimi budowle obronne zostały już zdobyte. Wysokość ich przeważnie dwukrotnie przewyższała wysokość murów obronnych i dochodziła prawdopodobnie do kilkunastu metrów. Wnętrze baszt dzielono drewnianymi stropami na piętra połączone ze sobą drabinami. Na parterze baszt znajdowały się magazyny żywnościowe, zaś na piętrach składy prochu i broni oraz cele więzienne.

 

Baszta Zachodnia, która jest częścią całego łańcucha trzcińskich fortyfikacji obronnych, zwana była dawniej   basztą Lodową.  Usytuowano ją w odległości 60 metrów na południe od bramy Chojeńskiej. Po pięciu wiekach od jej wzniesienia, runęła w wiosenną noc roku 1981 na skutek gwałtownej wichury. Nie tylko wichura przyczyniła się do jej zawalenia, innym czynnikiem, który doprowadził do jej unicestwienia był brak konserwacji. Jej zachodnia elewacja została zniszczona wiatrami i opadami atmosferycznymi, które spowodowały wykruszenie się spoin miedzy kamieniami, co doprowadziło do niewielkiego osuwiska w jej dolnej partii.  Baszta Zachodnia była budowlą gotycką, wzniesiona ją na początku XV wieku w wyniku przemurowania półkolistej czatowni z XIV wieku.
Stara nazwa Lodowa, prawdopodobnie jest związana z przechowywaniem w jej dolnej części żywności i lodu. Basztę założono na rzucie koła, przyziemie jej jest kamienną częścią czatowni, wzniesionej z polnych otoczaków. Dolne partie baszty od strony miasta i wyżej wraz ze szczytem, wymurowano w cegle.  Ganek obronny był zakończony prostym murem bez blankowania.

 

Szczyt wieńczył wysmukły ceglany stożek, w którym od strony południowej istniało wyjście na ganek obrony. W parterowej części baszty od strony miasta zachował się fragment ceglanego muru wraz z otworem wejściowym. W wyższej partii wieży od strony wschodniej było usytuowane wejście na dwie wyższe kondygnacje, które były połączone drabinami. W licu muru umieszczone były otwory strzelnicze.
W roku 2007 w ratuszu miejskim podjęto decyzję o planach odbudowy zawalonej baszt Zachodniej, jej inicjatorem i pomysłodawcą był Edmund Zioła, ówczesny zastępca burmistrza Zbigniewa Kitlasa,. W 2008 roku powstaje projekt, który wykonał mgr inż. architektury Mieczysław Lipik, a w październiku roku 2011 rozpoczęto jej odbudowę, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.  Zadania tego podjął się „Zakład Usług Budowlanych – Janusz Nazimek” z Chojny.

 

 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00