Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Trasa Blue Velo

dodano: 2019-06-06 13:51:27

 

Trasa rowerowa z Gryfina do Trzcińska-Zdroju licząca ok. 46km stanowi jeden z etapów będącego obecnie w budowie międzywojewódzkiego szlaku Blue Velo prowadzącego z północnej części województwa zachodniopomorskiego, gdzie w miejscowości Międzyzdroje łączy się z nadmorską trasą rowerową EuroVelo10, w kierunku granicy z Czechami. W terenie przyporządkowany jej został numer 3. Odcinek Gryfino - Trzcińsko-Zdrój jest obecnie jedynym ukończonym dłuższym fragmentem tej trasy. W ramach prac nad realizacją odcinka wybudowano ok. 11km nowych dróg rowerowych, a te już istniejące, wykonane m.in. przez Gminę Banie, zostały oznakowane i włączone do sieci tras. Na większości odcinka trasa poprowadzona została śladem starych nasypów kolejowych, częściowo również drogami o niewielkim natężeniu ruchu lub dedykowaną infrastrukturą rowerową czy drogami leśnymi. Trasa w większości posiada nawierzchnię bitumiczną. Krótkie jej fragmenty, głównie odcinki leśne, wykonane zostały z kruszywa, niektóre z betonowej kostki. Poziom trudności pokonania trasy jest zróżnicowany, bardziej wymagający na na wyjeździe z Gryfina na południe, gdzie występują dłuższe przewyższenia. Z kolei znacznie łatwiej jedzie się na odcinkach kolejowych.

 

Początek odcinka znajduje się przy przejściu granicznym w Gryfinie. W samym mieście trasa przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, co ułatwia zaplanowanie podróży. Podążając dalej na południe, będziemy przemieszczać się wzdłuż dopływu Odry – rzeki Tywy i jezior rynnowych, takich jak jezioro Wełtyńskie, w okolicy którego występują ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne. Wzdłuż rzeki Tywa napotkamy pozostałości po urządzeniach piętrzących, niegdyś napędzających młyny, obecnie służących do zaopatrywania w wodę okoliczne stawy. Część z nich działa obecnie jako niewielkie elektrownie. Jedną z nich można odnaleźć na trasie Lubanowo – Trzaski.

 

W Baniewicach zlokalizowana jest największa w województwie zachodniopomorskim winnica, założona przez znanego artystę Grzegorza Turnaua, jego rodzinę oraz przyjaciół. W Swobnicy obejrzeć można ruiny XIV-wiecznego zamku zakonu joannitów, w którym, po wielu latach zaniedbań, odrestaurowano średniowieczną wieżę obronną z rozległym widokiem na okolicę. Ostatnim punktem na trasie przejazdu jest miejscowość Trzcińsko-Zdrój. W XIV w. w jej okolicy odkryto podkładu torfu borowinowego, dzięki czemu miejscowość zyskała ówcześnie status uzdrowiska. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytków, w tym średniowieczne mury miejskie, które od 2012 roku są sukcesywnie remontowane.

 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00