dodano: 2019-05-30 10:30:46
Na terenie Gminy Trzcińsko – Zdrój znajduje się znaczna liczba jezior które idealnie nadają się do wędkowania, uprawiania sportów wodnych a także wypoczynku weekendowego. Wody naszej gminy bogate są w wiele gatunków ryb, co sprawia, że tereny te to raj dla wędkarzy. Do najczęściej występujących gatunków ryb należą: leszcz, karp, płoć, wzdręga, szczupak, węgorz, krąp, sum, sandacz, okoń oraz miętus.
Miejscowe koło PZW organizuje w roku kilka zawodów wędkarskich na które przyjedzą sporo osób z całego terenu. Trzcińskie Jezioro Miejskie i Jezior Strzeszowskie to ciekawe akweny do pływania kajakiem, łódką czy rowerem wodnym. Na Jeziorze Strzeszowskim występują dogodne warunki do pływania na desce windsurfingowej.
Do największych jezior w gminie Trzcińsko-Zdrój zalicza się: Jezioro Miejskie (Trzygłowskie), Strzeszowskie i Dobropole – Golenickie. Gminne wody zaliczane są do II i III klasy czystości. Na terenie tych jezior można spotkać zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym takie jak wydry, bobry i kuny a ostatnio coraz częściej norki.
Jezioro Miejskie (Trzcińskie, Trzygłowskie) - W krajobrazie miejscowości chyba najbardziej urzekające jest Jezioro Miejskie, które w wielu przewodnikach turystycznych, jak też i na mapach (szczególnie z czasów PRL-u), zwane jest Jeziorem Trzygłowskim. Zajmuje ono powierzchnie 43,6 ha a jego max głębokości wynosi 5,6 m. Objętość wody wynosi 1350,0 tyś. m³ o III klasie czystości. Jezioro jest w opiece Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło nr 26 . Jezioro te posiada sporo mostków i miejsce do wędkowania. Malownicze krajobrazy powodują iż prawdziwą przyjemnością jest rejs łódką po tym akwenie.
Jezioro Dobropole – Golenickie należące do zlewni rzeki Myśla (zlewnia Odra) zajmuje powierzchnię 109,3 ha. Objętość wody wynosi 3338,8 tyś. m3 o III klasie czystości. Na środku jeziora znajduje się wyspa. Jezioro bogate w różnego rodzaju ryby oraz dziką zwierzynę
Jezioro Strzeszowskie - leży na północ od Trzcińska-Zdroju w miejscowości Strzeszów. Jest drugim co do wielkości w zlewni rzeki Tywy(zlewnia Odry) a największym w gminie Trzcińsko-Zdrój. Powierzchnia jego wynosi 127.2 ha. wysokość lustra wody Położone jest 51 m nad poziomem morza, maksymalna długość -1900 m, maksymalna szerokosc-1150 m. Linia brzegowa ciągnie sie na powierzchni 5750 m. Maksymalna glebokosc-14,2 m, głębokość srednia-7,4 m. Objętość wody wynosi 9499,o tyś. m3 o II i III klasie czystości. Roślinność wynurzona zajmuje nieco ponad 16 ha, czyli 13% powierzchni jeziora, natomiast okala brzegi prawie całkowicie (93,1%).Południowa strona jest znacznie płytsza, o dnie bez uskoków, strona północna znacznie głębsza, dno pofałdowane. Ze wszystkich stron dojście do brzegów dostępne, pas trzcin wynosi około 5-12 metrów. Północna część brzegu położona wyżej, lesista. Nad jeziorem usytuowany jest ośrodek wypoczynkowy, dysponujący kąpieliskiem, domkami kempingowymi i polem namiotowym.
Jeziora na terenie gminy pod opieką koła PZW Trzcińsko-Zdrój:
-Jezioro Klasztorne Małe
-Jezioro Klasztorne Duże
-Jezioro Miejskie
Pozostałe wody należą do prywatnych właścicieli i po wykupieniu u nich pozwolenia na połów także można wędkować.
RZEKI:
TYWA:
Źródło tej rzeki znajduje się w rejonie wsi Góralice. Całkowita długość rzeki wynosi ok. 48 km, z czego w samej gminie Trzcińsko-Zdrój osiąga długość 10,5 km a jej szerokość zmienia się od 0.6 do 1.2 m, przy głębokości do 1,5 m. Rzeka ta przepływa przez szereg jezior na terenie Powiatu Gryfińskiego.
RURZYCA:
Rurzyca wypływa ze wzgórz na południe od Trzcińska Zdroju na wysokości wsi Babin. Rurzyca charakteryzuje się bardzo krętym biegiem, ale na znacznej długości jest uregulowana i pozbawiona starorzeczy. Rurzyca posiada długość ok. 44,4 km, powierzchnię zlewni 416,1 km2, głębokość w zależności od odcinków np. Kamienny Jaz – Chojna ok. 0,30 m ,w dalszym biegu osiąga głębokość do 1m. Znaczna część rzeki Rurzycy w gminie Trzcińsko Zdrój, znajduje się w obszarach Natura 2000.
Kanał Strzeszowski - łączący jezioro Trzygłowskie (Miejskie) z jeziorem w Strzeszowie. Długość kanału wynosi 2,7 km; szerokość dna od 1,0 – 1,5m; głębokość do 1,5m.
KĄPIELISKA – PLAŻE:
W gminie Trzcińsko-Zdrój znajduje się jedno kąpielisko niestrzeżone w miejscowości Strzeszów oddalonej ok. 3 km od Trzcińska-Zdroju. Z naszego miasteczka do samej wsi prowadzi ścieżka pieszo-rowerowa a później utwardzona droga gminna. Plaża w sezonie letnim stanowią niewątpliwie największa atrakcję okolicy. Kąpielisko służy nie tylko dla lokalnej społeczności ale także dla gości z poza gminy. Mieszkańcy szczególnie upodobali sobie drugą plaży, gdzie oprócz kąpieli pod nadzorem ratowników w bardzo czystej wodzie w sezonie letnim dostępne jest boisko do siatkówki, miejsca na ognisko oraz miejsca biwakowe.
LASY:
Lasy na terenie gminy Trzcińsko-Zdrój zajmują powierzchnie 5.046 ha, co stanowi ok. 30% powierzchni gminy. Są to najczęściej drzewostany sosnowe z domieszką gatunków liściastych. W ogólnej powierzchni lasów przeważającą część stanowią lasy iglaste z dominującą rolą sosny pospolitej. Jedynie lasy w środkowej części gminy są bardziej urozmaicone gatunkowo z domieszka drzew liściastych – buków, dębów, grabów, topól, lip i wiązów. Średni wiek lasów znajdujących się na terenie gminy wynosi 40 lat. Większość lasów administrowana jest prze Nadleśnictwa: Myślibórz, Chojna, Różańsko i Mieszkowice.
Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój
tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl
NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008
Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00