dodano: 2019-12-03 11:51:55
Podczas XIV Sesji Rady Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zdzisław Iwanicki odczytał protokół z posiedzenia na którym dokonano zbadanie faktu wystąpienia zakazu używania i spożywania wody pitnej w październiku 2019 r. Poniżej prezentujemy treść ustaleń Komisji Rewizyjnej.
Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Trzcińsko – Zdrój.
Tematyka kontroli: zbadanie faktu wystąpienia zakazu używania i spożywania wody pitnej w październiku 2019 r.
Osoba udzielająca informacji: Kierownik Zakładu Komunalnego Pan Paweł Kuflowski.
Komisja Rewizyjna w składzie:
1.Iwanicki Zdzisław-przewodniczący
2.Przytuła Piotr-członek
3.Szumiało Dariusz-członek
dokonała w dniu 29.10.2019 r. kontroli w zakresie dokonywania badań wody.
Na podstawie przedstawionej Komisji dokumentacji i udzielonych ustnych informacji przez Kierownika Zakładu Komunalnego Komisja Rewizyjna stwierdza:
1.Działalnośc w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę pitną przez Zakład Komunalny w Trzcińsku – Zdroju opiera się na 2 aktach prawnych tj. Ustawy
z dnia 7 czerwca 2001 r.o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W Zakładzie Komunalnym nie wydano wewnętrznych uregulowań dotyczących zaopatrzenia ludności w wodę pitną.
2. Zakład posiada zatwierdzony przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Gryfinie harmonogram badań jakości wody.
3. Zgodnie z harmonogramem badania wody wykonywane są z częstotliwością: - raz do roku – jako monitoring przeglądowy we wszystkich hydroforniach
- 4 razy do roku -jako monitoring kontrolny w Trzcińsku – Zdroju
- 2 razy do roku w pozostałych 3 hydroforniach.
Oprócz badań wskazanych powyżej, niezależnie w różnych okresach, badań dokonuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie w pkt. poboru wybranych przez SANEPID.
4. Do wykonania badań wody podpisano umowę 2 letnią z Instytutem Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Krajowe Laboratorium Pasz Pracownia w Szczecinie.
5. Zgodnie z harmonogramem w dniu 25.06.2019 r. Instytut Zootechniki pobrał próbki do badania w 3 hydroforniach: Trzcińsko- Zdrój, Rosnówek i Gogolice
6.Zakład Komunalny otrzymał wyniki w dn. 30.07. 2019 (umowa przewiduje okres do 14 dni – czyli 21 dni po terminie) – nie było monitu do Instytutu odnośnie wyjaśnienia opóźnienia przysłania wyników pobranych próbek wody. Do podkreślenia należy również fakt braku jakiegokolwiek poinformowania Zakładu Komunalnego ze strony Instytutu, o stwierdzonym zanieczyszczeniu próbek wody, zwłaszcza że takie zanieczyszczenie w wodzie występuje bardzo rzadko, a po wtóre że wystąpiło ono jednocześnie w 3 niezależnych hydroforniach oddalonych od siebie o około 6 km.
7. W związku z urlopem Kierownika Zakładu w okresie od 29.07 do 09.08 2019, tj w okresie gdy Instytut przysłał wyniki próbek wody, wyniki odebrała pracownica Zakładu Komunalnego. Kierownik Zakładu idąc na urlop nie powierzył obowiązków przekazania informacji o wynikach badania do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gryfinie zarówno pisemnie jak i ustnie, nie ma także przejęcia tych obowiązków w zakresach czynności pracowników administracji Zakładu Komunalnego w Trzcińsku - Zdroju.
8. Zakład Komunalny wysłał wyniki próbek wody do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gryfinie w dniu 27.09.2019 r. – na telefoniczny monit PPIS.
9. W dniu 03.10.2019 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie wystawił decyzję o zakazie spożycia wody w miejscowościach Trzcińsko, Rosnowo, Gogolice.
10. W dniu 03.10.2019 r. zostały pobrane przez Instytut Zootechniki próbki wody, które po wykonaniu badań w trybie nagłym wykazały brak zanieczyszczeń w uprzednio zakwestionowanych ujęciach.
11. W dniu 04.10.2019 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie w ogłoszonym komunikacie stwierdził, że woda zbadana w dniu 03.10.2019 r. spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i nadaje się do spożycia. .
Należy nadmienić, że Zakład Komunalny w październiku 2019 r. zlecił wykonanie ekspertyzy dotyczącej wpływu na zdrowie ludzi i środowisko zanieczyszczenia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi wody uzdatnionej z wodociągów w m. Trzcińsko – Zdrój, Rosnówko i Gogolice, opracowaną przez mgr. inż. Krzysztofa Łagodzińskiego, która stwierdza, że wykazane w próbkach z dn. 25.06.2019 r. zanieczyszczenia mogły mieć wyłącznie charakter losowy i incydentalny i praktycznie wykluczają tezę ze względu na odległości pomiędzy studniami, oraz budowy geologicznej studni o jednym źródle zanieczyszczeń wszystkich ujęć, co może wskazywać, że zanieczyszczenie nie powstało w wyniku przenikania związków WWA do gleby. Jednocześnie ekspertyza jednoznacznie wskazuje, że nie ma możliwości naturalnego oczyszczenia wód, a także technicznych metod usuwania benzo(a)piranu z wody co sugeruje, że gdyby woda w ujęciach była zanieczyszczona benzo(a)pirenem, to powtórne badanie wody potwierdziłoby ten fakt.
Wnioski i zalecenia pokontrolne.
1.W najbliższym możliwym czasie należy dokonać zmian zapisu w umowie o badanie wody dodając w umowie zapis mówiący, że jeżeli jednostka dokonująca badania próbek wody stwierdzi jej zanieczyszczenie, zobowiąże się do natychmiastowego poinformowania o zaistniałym fakcie telefonicznie, lub pocztą elektroniczną.
2.Dokonać zmian zapisu w zakresach obowiązków pracowników Zakładu Komunalnego w zakresie przejęcia obowiązków przypisanych Kierownikowi w przypadku jego nieobecności, do przeprowadzenia analizy otrzymanych wyników i przekazywania do SANEPID wyników tych próbek.
W związku z tym, że o fakcie powstania możliwości zanieczyszczenia wody zawiadomiono Prokuraturę Rejonową, Komisja Rewizyjna nie zajmowała się ustaleniami dotyczącymi naruszeń obowiązków pracowniczych poszczególnych jednostek odpowiedzialnych za prawidłowe jej pobieranie, badanie i udostępnianie informacji.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Trzcińsko – Zdrój dn. 04.11.2019 r.
Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój
tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl
NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008
Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00