Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Rodzicu patrz co oglądają twoje dzieci - kampania województwa

dodano: 2020-01-20 08:30:50

 

Z ciekawości, nudów, dla rozrywki, żeby nie wypaść z obiegu. 84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy. To zatrważające dane z raportu przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Rodzicu, czym interesuje się Twoje dziecko? Kto jest jego idolem? Warto wiedzieć, warto rozmawiać.

Raport „Patotreści w Internecie” przygotowany został przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Jest pierwszą w Polsce próbą zdiagnozowania tego zjawiska. A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
W Polsce zjawisko to nasila się w skali nieznanej w innych krajach. Nadawcy tych treści zarabiają na nich. Potrafią uzbierać nawet 300 tys. zł na zakup mieszkania.  Internauci wpłacają im też pieniądze za to, że zrobią coś odrażającego czy okrutnego. To nierzadko znęcanie się nad osobą bliską, bicie, poniżanie. Treści te mogą oglądać dzieci, czego rodzice często nie są świadomi.
 – Szkodliwe treści związane są z początkiem istnienia Internetu. Treści te cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania. Na początku składała się na nie pornografia, ale teraz dużo jest materiałów przemocowych. Musimy odróżniać illegal content oraz harmful content – wyjaśniał w Szczecinie Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Z przeprowadzonego badania wynika, że o patotreściach słyszało 84% badanych. 37% zadeklarowało, że oglądało tego typu nagrania (w tym 15% - regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie.
Głównym źródłem wiedzy o tego typu treściach są znajomi (53% wskazań). Aż 30% dzieci trafiło na patotreści przypadkiem, bo np. wyświetliły się jako polecane przez strony lub aplikacje z filmami.
–  Te treści ze względu na duże zasięgi są często podpowiadane przez algorytmy. Prawdopodobieństwo, że natrafimy na nie przypadkowo jest duże – wyjaśniał Łukasz Wojtasik.
Demoralizujący przekaz tego typu materiałów nie podlega dyskusji. Oglądanie patotreści jest z  całą pewnością szkodliwe dla dzieci i  może nieść ze sobą różnorakie koszty zarówno emocjonalne, jak i poznawcze – przekonują autorzy raportu. Mogą sprawić,że dziecko zaczyna postrzegać świat jako niezrozumiały, groźny, traci poczucie bezpieczeństwa, szczególnie kiedy bezkrytycznie odbiera przekaz płynący z patofilmów czy nie potrafi ich odpowiednio zinterpretować. Autorzy opracowania wyliczają: zachęcają do zachowań szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych kontaktów.

Rodzicu przeczytaj na stronie fundacji https://fdds.pl/ 

Z autorami opracowania oraz ekspertami do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie spotkali się 7 listopada 2019 r. w Szczecinie nauczyciele, pedagodzy i psychologowie. Podczas konferencji „Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne” kadra pedagogiczna rozmawiała jak ma reagować na tego typu zachowania w Internecie  Władze województwa na spotkaniu  reprezentował wicemarszałek Olgierd Kustosz.
Wydarzenie zorganizował wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (Wydział Współpracy Społecznej) oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Organizacja konferencji jest częścią realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2018 – 2022”. To dokument, który stanowi podstawę działań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom na terenie naszego województwa. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przygotował także plakaty „Nie wchodź w patostreamy”, które zostaną wysłane do szkół w regionie. Otrzymali je także nauczyciele.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Raport: https://fdds.pl/baza_wiedzy/patotresci-w-internecie/ 

Źródło(wzp.pl)
 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00