Od piątku rusza sezon kąpielowy
dodano: 2020-06-25 10:09:17
Już w piątek 26 czerwca rozpoczyna się sezon kąpielowy w gminie Trzcińsko-Zdrój, który w tym roku trwać będzie do 31 sierpnia 2020 roku. Kąpielisko w Strzeszowie zabezpieczać będzie 2 ratowników( i jeden koordynator) z oddziału Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryfinie. Ratownicy oprócz codziennego przygotowania i kontroli kąpieliska, będą sprawdzać dno wytyczonego obszaru jeziora. Osoby dbające o nasze bezpieczeństwo będą mieli do dyspozycji łódź ratunkową, zestaw WOPR R1, deskę ortopedyczną ze stabilizatorem, defibrylator, zestaw wopr tlen, wieżę ratowniczą, boje kąpieliskowe oraz brodzik dla dzieci. Gmina wynajęła kontener socjalny oraz 2 toalety przenośne. W związku z pandemią koronawirusa kąpielisko będzie codziennie sprzątane, a trzy razy dziennie dezynfekowane będą sanitariaty. Po skorzystaniu z toalety obowiązkowe będzie zdezynfekowanie rąk płynem do dezynfekcji. Wywieszone zostaną informacje z zaleceniami Państwowego Instytutu Higieny dla osób korzystających z kąpieliska. Ratownicy będą pilnować odległości pomiędzy plażowiczami, nie mniej jednak każdy z nas musi zachować zdrowy rozsądek i odpowiedni dystans. Wszystko to jest potrzebne abyśmy mogli bezpiecznie korzystać z największej letniej atrakcji w naszej gminie.
ZALECENIA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z KĄPIELISKA NA JEZIORZE STRZESZOWSKIM W TRAKCIE EPIDEMII SARS-COV-2 W POLSCE
- zaleca się nie korzystanie z kąpieliska w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała,
- zaleca się zachowanie dystansu społecznego i minimalnej odległości od osób postronnych wynoszącego 2 metry na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie (z wyłączeniem osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym),
- zaleca się unikanie zatłoczonych plaż / miejsc na terenie kąpieliska,
- zaleca się zasłanianie ust i nosa przy przemieszczaniu się na terenie obiektu - poza miejscem plażowania i kąpielą w wodzie,
- zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania,
- zaleca się aby na 1 osobę przebywającą na terenie kąpieliska przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni ( nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących),
- zaleca się korzystanie z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny),
- zaleca się dbałość o higienę rąk - obowiązkowa dezynfekcja po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/ urządzeniami publicznego użytku,
- zaleca się zachowanie czystości w otoczeniu, wrzucanie odpadów tylko do pojemników ustawionych na terenie kąpieliska,
- zaleca się bardzo ostrożne podejście do uprawiania sportów wodnych, które często wiążą się z naruszeniem dystansu społecznego wobec innych osób i rozpryskiwaniem wody na inne kąpiące się osoby.
Aby czuć się bezpiecznie nad jeziorem musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
- NIGDY nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę. Mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi, pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
- nigdy nie pływaj po alkoholu ani tym bardziej innych używkach.
- niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
- unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych.
- nie pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Jeśli jednak korzystasz z niestrzeżonych kąpielisk – sprawdź głębokość, strukturę dna i znaki bezpiecznej kąpieli.
- nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych – w czasie burzy, mgły (gdy widoczności spada poniżej 50 m) i w czasie porywistego wiatru.
- po zmroku nie wypływaj daleko od brzegu.
- optymalna temperatura wody to 22-25 stopni.
- nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
- pływaj w miejscach, które dobrze znasz.
- nie pływaj tam gdzie jest dużo wodorostów, zaplątanie się w nie może być bardzo niebezpieczne. Unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
- pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twojego poziomu umiejętności pływackich.
- nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
- pamiętaj, że materace dmuchane, kółka, rękawki i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu i nie są sprzętem ratunkowym.
Wiele osób nie myśli o tych zasadach. Świadomość zagrożeń jest bardzo niska, a skłonność do brawury wysoka. Woda to cichy zabójca, miej tego świadomość, nawet jak doskonale pływasz. Rozglądaj się, obserwuj, co się wokół Ciebie dzieje.
Pamiętaj o numerach alarmowych:
- WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to: Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dzieci nad wodą – o tym warto pamiętać!
Gdy wybierasz się z maluchami na popularną plażę, załóż im koniecznie opaski z numerem telefonu. W zabawie niechcący mogą się zbyt oddalić od Ciebie, a w tłumie łatwo stracą orientację. Nigdy nie puszczaj ich samych do wody. Wchodź z nimi. Dziecko może się utopić i na płyciźnie, wystarczy, że zachłyśnie się wodą, np. gdy zaleje je przybrzeżna fala. Zwracaj uwagę na znaki bezpieczeństwa nad wodą!
Kąpielisko w Strzeszowie będzie jedynym akwenem w Powiecie Gryfińskim, które będzie nadzorowane przez ratowników WOPRU.