Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Gogolice poznają kulturę ludu Samów

dodano: 2012-07-03 15:10:54

28 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Gogolicach odwiedzili Czelin, a w nim Wioskę Lapońską. Wioska powstała jesienią poprzedniego roku w biogospodarstwie państwa Woźniaków, którzy od kilku lat zajmują się hodowlą reniferów.

   Już od początku zauważało się, że właściciele to prawdziwi pasjonaci Laponii. Dzielili się  z nami ogromną wiedzą na temat ludzi i zwierząt żyjących w Laponii- kojarzonej dotąd  ze św. Mikołajem. Poznaliśmy i doświadczyliśmy, jak żyją i czym się zajmują Samowie-  lapońscy hodowcy reniferów.

Pobyt w wiosce rozpoczął się od zwiedzania zagród zwierząt. Najpierw obserwowaliśmy zwierzątka takie jak tchórzofretki, króliczki i wiewiórki.

Potem  można było przyjrzeć się z bliska muflonom, danielom, dzikom, koniom fiordzkim i oczywiście reniferom.

Mieliśmy możliwość karmić, a nawet pogłaskać niektóre z nich, ponieważ zostaliśmy wpuszczeni  do zagrody. Renifery były bardzo oswojone; podchodziły blisko i dotykały nas nosami.

  Gdy przebywaliśmy  w zagrodzie reniferów, dało się usłyszeć ciche trzaski. Dowiedzieliśmy się, że te zwierzęta mają w nodze dodatkową kość, tzw. trzeszczkę, którą słychać, jeśli są spokojne i  nie boją się. W środowisku naturalnym odgłos trzeszczki, a właściwie jego brak sygnalizuje niebezpieczeństwo.

   Niektóre zwierzęta z zagrody to prawdziwe gwiazdy. Brały udział w telewizyjnych reklamach; renifer Rudolf w reklamie przed Bożym Narodzeniem, a jedna z wiewiórek przed mistrzostwami EURO 2012. Po zwiedzaniu zagród właściciel gospodarstwa zaprosił wszystkich do lapońskich gieri zabaw.

Chłopcy bawili się doskonale strzelając z łuku, łowiąc ryby czy polując na wieloryba.

Dziewczynki upodobały sobie przejażdżkę na kucykach. Poza tym każdy zaliczył zjazd na tyrolce, chwytanie renifera na lasso oraz przeciąganie foki.

   W trakcie zabaw można było odpocząć w lapońskim tipi i zagrać na szamańskich bębnach. Wszyscy zgodnie potrafiliśmy wykonać utwór: Ole, ole, ole, ole!

Pan Andrzej opowiadał  o gościnności Samów. Niesamowite, że drzwi tipi zawsze mięli otwarte, a nad ogniskiem gotowała się woda na herbatę dla każdego, kto wszedł i zechciał jej się napić, aby rozgrzać zziębnięte ciało, a czasami i duszę.

   My także zostaliśmy poczęstowani herbatą, a oprócz niej- kiełbaskami z rusztu. A na deser  można było samodzielnie przygotować przysmak lapoński- podpłomyki z mąki ekologicznej z ziarna zmielonego w gospodarstwie, które smakowały wyjątkowo z truskawkową konfiturą. PychaJ

   Na koniec naszego pobytu odbył się konkurs wiedzy o Laponii. Okazało się, że dzieci uważnie słuchały i dużo zapamiętały. Dzięki temu wygrały wiele nagród. Były to naszyjniki, kolczyki i breloczki z rogu renifera.

  Pełni wrażeń i zachwytu kulturą Laponii wróciliśmy do domu. To jednak nie koniec naszej przygody. Zimą zostaliśmy zaproszeni na spotkanie ze św. Mikołajem oraz przejażdżkę zaprzęgiem reniferów. A po tym na pewno wspólnie napijemy się herbaty z kociołka nad ogniskiem.  

                                                                                                      A. Romańczuk

Galeria zdjęć
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia. Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00