dodano: 2021-09-06 15:07:20
Fundacja Akademii Muzyki Dawnej, Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju oraz Fundacja Droga Lotha zapraszają w sobotę 11 września 2021 na koncert muzyki dawnej który odbędzie się w ramach XII Wędrownego Festiwalu Letniego „ Na wędrownym Szlaku”. W kościele parafialnym w Trzcińsku-Zdroju o godz. 19.00 z dziełami mistrzów francuskiego baroku wystąpią Justyna Młynarczyk – viola da gamba, Piotr Młynarczyk – viola da gamba oraz Maciej Kończak – teorba, gitara barokowa. O godz. 17.00 będzie możliwość zwiedzenia Ratusza Miejskiego z przewodnikiem - Pawłem Migdalskim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Program koncertu:
Le Roi danse – Król Tańczy
O artystach:
Justyna Młynarczyk, gambistka oraz pedagog, współzałożycielka tria viol da gamba Gambasada, członek {oh!} Orkiestry Historycznej, wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, inicjatorka otwarcia klasy violi da gamba w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Katowicach. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wiolonczeli Piotra Janosika oraz Conservatoire de Musique w Grenoble w klasie violi da gamba Christine Plubeau i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie violi da gamba Marcina Zalewskiego. Ukończyła także Szkołę Aktorską Lart Studio w Krakowie. Prowadzi badania nad życiem i twórczością Monsieur de Sainte Colombe. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki francuskiej z przełomu XVII i XVIII wieku, a od niedawna próbuje także swoich sił w tłumaczeniach XVII – wiecznych francuskich traktatów związanych z tematyką violi da gamba. Interesuje się problematyką ergonomii pracy muzyka oraz metodyką nauczania gry na instrumentach dawnych; lubi dobry film i stare chaty. Wraz z mężem Piotrem tworzy duet viol da gamba JKM ensemble.
Piotr Młynarczyk ukończył PSM w Częstochowie w klasie wiolonczeli Siergieja Rysanova. W 2015 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie violi da gamba Justyny Krusz. Swoje umiejętności rozwijał także na kursach i warsztatach u takich pedagogów jak Guido Balestracci, Bruno Cocset, Mauro Valli, Markus Mollenbeck, Alison McGillivray. Współpracował z zespołami muzyki dawnej takimi jak Gambasada, Filatura di Musica, Consortium Sedinum, Capella Cracoviensis, Floripari, Harmonia Sacra, Gradus ad Parnassum, Senza Battuta, Konfraternia Caper Lubliniensis. Jako pedagog współpracuje z dziecięcym zespołem Scholares Minores Pro Musica Antiqua w Poniatowej. Specjalizuje się w wykonawstwie XVII-wiecznej francuskiej muzyki gambowej.
Maciej Kończak jest lutnistą i gitarzystą, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie lutni dra Henryka Kasperczaka oraz gitary prof. Jerzego Nalepki. Kształcił się także na licznych kursach mistrzowskich z najwybitniejszymi instrumentalistami takimi jak Judicael Perroy, Pavel Steidl, Carles Trepat, Paolo Cherici czy Jakob Lindberg. Maciej Kończak jest aktywnym muzykiem grającym wirtuozowskie recitale solowe, a także realizującym basso continuo w wiodących zespołach muzyki dawnej. Lutnista może pochwalić się następującymi albumami fonograficznymi: „Laudi Spirituali” - Capella del Sacro Monte, „Baroque Lute Recital” – Maciej Kończak, „Wacław reimaiginet” – Zespół Wokalny Minimus, „Meder Sacred Music Music Baltica Vol. 7” - Goldberg Baroque Ensemble. Jest dyrektorem festiwalu „Najkrótsza Noc Wojciecha Długoraja” odbywającego się w Gostyniu, jedynego cyklicznego wydarzenia w Polsce poświęconemu muzyce lutniowej. Artysta jest wykładowcą związanym z Akademią Muzyczną w Poznaniu oraz nauczycielem. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich podczas akademickich sesji naukowych, jak i międzynarodowych kursów gitarowych.
Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój
tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl
NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008
Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00