Dziś jest piątek 24 lutego 2023, dziś są imieniny: Macieja i Bogusza

Menu strony

Licznik

Odwiedziło nas:
12215016
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Rusza akcja Masz Głos

dodano: 2022-03-08 12:48:47

 

Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza grupy nieformalne i organizacje, które chcą we współpracy z lokalnymi władzami rozwiązywać wybrany lokalny problem lub zrealizować pomysł na ulepszenie swojej miejscowości do udziału w 16. edycji akcji Masz Głos. Wybrane organizacje otrzymają wsparcie w prowadzeniu działań – m.in. pomoc ekspertów, porady prawne, szkolenia i możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu.

Rekrutacja do akcji Masz Głos w edycji 2022 odbywa się od 1 marca do 14 marca 2022 roku. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz.

Dotąd uczestnicy akcji masz Głos zajmowali się m.in.

  • poprawą sytuacji migrantów – Fundacja Zustricz rozpoczęła współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, by wypracować sposoby pomocy migrantom i migrantkom z Ukrainy,
  • podejmowali działania zapobiegające wykluczeniu transportowemu – Sołectwo Radomyśl na Pomorzu niedawno wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych, które zostały zlikwidowane w czasie pandemii,
  • pomagali potrzebującym – Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju z Opolszczyzny uruchomiło punkt wymiany jedzenia i książek w Kluczborku.

Więcej o działaniach uczestników na stronie akcji Masz Głos.

We współpracy siła

Podstawową zasadą działania w akcji Masz Głos jest animowanie dialogu i współpracy mieszkańców z władzami lokalnymi.

„W akcji Masz Głos zachęcamy społeczników do dialogu i współpracy z władzami. Oczywiście, ta współpraca nie zawsze jest łatwa, ale warto próbować, bo to najlepsza droga do tego, aby mieszkańcy mieli wpływ na to, co dzieje się w ich gminach nie tylko podczas wyborów. Władze przekonujemy, że warto zaufać wiedzy mieszkańców, warto traktować ich po partnersku” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Akcja Masz Głos wspiera uczestników w budowaniu współpracy i tworzeniu wspólnoty. 96% z nich uważa, że w projekcie nauczyli się skutecznej współpracy z lokalnymi partnerami, 63% potwierdza, że wpłynęło na lokalne władze i dostało wsparcie finansowe, lokalowe, promocyjne, 76% załatwiło sprawę dla swojej społeczności, a 85% udało się włączyć do swoich działań nowe grupy mieszkańców, które wcześniej nie angażowały się w życie lokalne.

Jak pomaga akcja Masz Głos

Organizacje lub grupy, które zgłoszą się do projektu i zostaną przyjęte, dostaną wsparcie ekspertów i ekspertek zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Doradzą oni, jak przygotować plan działania, określić cel, dopasować sposoby działania do danej społeczności. W kontekście współpracy z władzami samorządowymi podpowiedzą, kiedy warto sięgnąć po inicjatywę lokalną, a kiedy po inicjatywę uchwałodawczą. W edycji 2022 grono ekspertów akcji Masz Głos tworzą przedstawiciele doświadczonych organizacji: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Eksperci i ekspertki będą pracować z grupami biorącymi udział w akcji w zespołach regionalnych, ale też – jeśli zajdzie potrzeba – indywidualnie. Porad udzielają także doświadczeni eksperci-praktycy akcji Masz Głos, specjalizujący się m.in. w budowaniu współpracy wspólnot lokalnych, dostępności komunikacji publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, rewitalizacją zabytków, dbaniem o zieleń miejską i sprawy klimatu.

„Akcja Masz Głos zapewnia wsparcie merytoryczne i życzliwość, co okazuje się bardzo ważne w trudnej sytuacji” – mówi Wiolka Piwowarska z Fundacji PasjoDzielnia z województwa świętokrzyskiego.

Dlaczego warto

„W akcji Masz Głos dowiadujesz się, że możesz znacznie więcej niż ci się wydawało i że czasami małe działania znaczą więcej dla otoczenia niż duże, odgórnie zarządzane zmiany” – mówi Krystyna Adamenko z Fundacji Pięknolesie, finalistka nagrody Super Samorząd przyznawanej pod koniec każdej edycji akcji Masz Głos dla najskuteczniej współpracujących wspólnot mieszkańców i władz samorządowych.

Co zrobić, żeby wziąć udział w akcji

Przedstawicieli i przedstawicielki organizacji społecznych i grup zainteresowanych udziałem w akcji Masz Głos zapraszamy do wypełnienia do 14 marca formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej akcji Masz Głos www.maszglos.pl.

Uczestnicy zakwalifikowani do projektu przez 10 miesięcy będą mogli korzystać z całkowicie bezpłatnego wsparcia, porad prawnych, szkoleń, a także wymieniać doświadczenia z osobami działającymi społecznie z całej Polski.


Akcja Masz Głos jest projektem Fundacji im. Stefana Batorego realizowanym od 2006 roku. Wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Pomaga im realizować inicjatywy oddolne we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Najlepiej współpracujące społeczności lokalne wyróżniane są nagrodą Super Samorząd i Super Głos, przyznawaną pod koniec każdej edycji akcji. W 2022 akcja jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00